AIAI musicAI-created musicArtificial intelligenceblack musicBusinessCelebsfeaturedmusicMusic businessstartupTechtimbaland

Timbaland zbulon planet e fillimit të ‘Filterit të Zërit’ të AI pasi mori reagime për vokalet e mëdha artificiale famëkeqe


Producent muzikor Timbaland po ndan planet e tij të biznesit fillestar të AI, të cilat mund të çojnë në ndryshime të konsiderueshme në industrinë e muzikës. Sipas Forbes51-vjeçari po përpiqet të “komercializojë” një softuer të inteligjencës artificiale që do të “revolucionarizojë” krijimin e këngëve.

LIDHUR: Capitol Records thuhet se “i shkëputi lidhjet” me reperin e inteligjencës artificiale FN Meka (Përditësim)

Timbaland planifikon të “udhëheqë rrugën” ndërsa AI bën rrugën e saj në industrinë e muzikës

Sipas IBMinteligjenca artificiale (AI) përdor makina dhe kompjuterë për të “imituar aftësitë e mendjes njerëzore për zgjidhjen e problemeve dhe vendimmarrjen”.

Timbaland beson se AI do të jetë e ardhmja e krijimit të muzikës “me më pak kosto”. Për më tepër, ai beson se do të jetë pionier i ndikimit të AI në industrinë e muzikës.

“Unë jam tashmë këtu. Kjo është ajo që po bëj. Unë do të udhëheq rrugën.”

Më shumë detaje në lidhje me planet e fillimit të AI të Timbaland

Gjatë intervistës së tij me Forbes, Timbaland ndau mendimet e tij mbi “filtrat e zërit AI”. Sipas gazetës, ajo lejon “një artist të marrë zërin e një artisti tjetër”.

Producenti i muzikës beson se kjo do t’i lejojë artistët me zëra jo shumë të shkëlqyer të “përdorin filtra për të arritur më shumë sukses”. Për më tepër, filtrat e zërit të AI do të lejojnë gjithashtu artistët e njohur të ndajnë “kopje” të zërave të tyre me artistë të tjerë “për të testuar bashkëpunimet dhe për të kursyer kohë”.

Për më tepër, ai shtoi gjithashtu se përdorimi i filtrave të zërit të AI do t’u lejojë prodhuesve të drejta ekskluzive për zërin e një “legjende muzikore” të vonë. Timbaland shpjegoi se kjo do t’u mundësonte producentëve të krijojnë albume nga ai artist që fansat do t’i pëlqejnë.

51-vjeçari pranon se shumë çështje ligjore, të tilla si ndikimi i AI në ndarjen e të ardhurave dhe të drejtat e autorit, ende duhet të diskutohen. Megjithatë, ai i ka planet e tij të startup-it dhe teknologjinë e filtrit të zërit AI gati për t’u shitur.

Sa i përket arsyes pse ai po përqafon përfshirjen e AI në muzikë, Timbaland shpjegoi se “Amerika e Zezë” nuk merr shpesh meritat për “krijimin ose investimin në teknologji që përfundojnë duke ndryshuar botën”.

“Ne jemi njeriu i kulturës, kështu që unë të paktën duhet të hyj në derë. Zakonisht dikush tjetër e merr atë dhe ajo shpërthen.”

Producenti i muzikës së fundmi mori reagime pasi ndau një fragment të madh famëkeq të AI

Lajmet për planet fillestare të AI të Timbaland mbërrijnë disa javë pasi producenti i muzikës mori reagime për ndarjen e një fragmenti të një vargu Notorious BIG të gjeneruar nga AI në Instagram.

Fansat shkuan shpejt në seksionin e komenteve të postimit të Timbaland dhe e shpjeguan fragmentin si “mosrespektues” ndaj trashëgimisë së reperit të ndjerë dhe “të gabuar”.

Megjithatë, në videon e fragmentit, reperi ndau emocionet e tij për krijimin e AI. Ai shtoi se gjithmonë ka dashur të punojë me reperin e ndjerë, por nuk ka pasur asnjë rast deri atë ditë.

Në atë kohë, Timbaland aludoi gjithashtu për planet e tij të ardhshme të fillimit të AI dhe tha se ato do të ishin “të dobishme për të gjithë”.

“Kam një zgjidhje – kam punuar për të – që do të jetë e dobishme për të gjithë. Ndërkohë… kam dashur gjithmonë të punoj me Big-un, por nuk kam pasur kurrë një shans – deri më sot. Doli drejt.”

Shokët e dhomës, cilat janë mendimet tuaja për përfshirjen e mundshme të AI në industrinë e muzikës? A jeni dakord me mendimet dhe planet e Timbaland?
Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.