cartelscnnDon LemonEric WilliamsfamilyfeaturedkidnapkidnappedkidnappingkilledLaTavia Washington McGeeMEXICOMURDERmurderednarconarco terroristsNewsNews & PoliticsSinaloa Drug CartelsurvivorTraveltravellingupdatevideoviolenceviralviral videoZindell Brown

Nëna e të mbijetuarës së rrëmbimit meksikan zbulon se çfarë tha vajza për vrasjet: ‘Ajo i pa ata të vdisnin’


LaTavia Washington McGee, nënë e gjashtë fëmijëve dhe Eric Williams po shërohen në një spital amerikan pa lëndime pasi u rrëmbyen dhe mezi iu shmangën vdekjes këtë javë. Tani, nëna e McGee po flet pas një kalvari të tmerrshëm që pa vajza e saj dhe tre shtetas të tjerë amerikanë të rrëmbyen nga kartelet meksikane të drogës, duke lënë të vdekur nipin dhe një viktimë tjetër.

LIDHUR: Dy nga katër amerikanët e rrëmbyer u gjetën të vdekur në Meksikë pasi udhëtuan atje për operacion

Barbara McLeod Burgess, nëna e McGee, foli me të CNN‘s Don Lemon për përvojën e hidhur të së bijës.

Nëna e LaTavia Washington McGee Flet për rrëmbimin e Meksikës që la të vdekur dy amerikanë: “Ajo i pa ata të vdisnin”

Zindell Brown, Eric James Williams, Latavia McGee dhe Shaeed Woodward thuhet se udhëtoi nga Karolina e Jugut në Meksikë që McGee t’i nënshtrohej një operacioni estetik të barkut, sipas BBC. Diku gjatë udhëtimit, grupi u rrëmbye nga njerëz të armatosur rëndë në Matamoros, Meksikë.

“Ajo tha se kishin vozitur … po kalonin … një furgon doli dhe i goditi,” tha Barbara McLeod Burgess. Dhe pikërisht atëherë ata fillojnë të qëllojnë në makinë. Disa prej tyre u përpoqën të vrapojnë, dhe ata u qëlluan në të njëjtën kohë … Shaed dhe [Zindell]. Të gjithë u qëlluan në të njëjtën kohë. Dhe ajo i pa ata të vdisnin.”

Burgess foli gjithashtu për Shaeed Woodward, i cili ishte një nga dy amerikanët që u vranë në episodin traumatik të javës së kaluar.

“Nëna e tij kishte ndërruar jetë kur ai ishte 15 vjeç dhe (atëherë) e pata. Më mungon dhe e dua”, tha Burgess.

Shoku i mbijetuar Eric Williams, ndodhet në një spital të Teksasit për t’iu nënshtruar një operacioni për tre plagë me armë zjarri në këmbë.

Arrestimi i bërë në Meksikë në lidhje me amerikanët e rrëmbyer dhe vrarë

Një i dyshuar për rrëmbimin e katër shtetasve amerikanë, dy prej të cilëve u vranë, thuhet se është arrestuar nga zyrtarët meksikanë.

Dhelpra raporton se Jose Guadalupe N., 24 vjeç, po ruante shtëpinë ku Latavia “Tay” McGee, Eric James Williams, Shaeed Woodard dhe Zindell Brown mbaheshin rob dhe torturuar nga anëtarët e kartelit. Nuk është e qartë nëse Guadalupe është e lidhur me Kartelin e Gjirit, i cili akuzohet për rrëmbimet në zonë.

Motra e amerikanit të vrarë në rrëmbim meksikan paralajmëroi familjen: ‘Nuk duhet të zbresim atje’

Ndërkohë, të New York Post raporton se tjetri nga dy amerikanët e vrarë në rrëmbimin e kartelit në Meksikë kishte shprehur hezitimin e tij për të udhëtuar në Meksikë, duke thënë se “Ne nuk duhet të zbresim”, sipas motrës së tij.

Zindell Brown me sa duket ishte i vetëdijshëm për rrezikun e udhëtimit nga Karolina e Jugut me LaTavia “Tay” McGee dhe Eric James Williams. Grupi kishte bërë rrugën e rrezikshme në mënyrë që McGee, nënë e gjashtë fëmijëve, të mund t’i nënshtrohej një procedurë barku, tha motra e tij Zalandria Brown.

“Zindell vazhdonte të thoshte, ‘Nuk duhet të zbresim’, tha ajo në një intervistë telefonike me Associated Press.

Zalandria tha se vdekja e tij ka qenë “si një ëndërr e keqe nga e cila do të dëshironit të zgjoheshit”.

“Të shohësh një anëtar të familjes tënde të hedhur në pjesën e pasme të një kamioni dhe të tërhiqet zvarrë, është thjesht e pabesueshme,” shtoi ajo.

Një grup amerikanësh ka të ngjarë të mos kenë qenë në dijeni se kanë kaluar në një territor kaq të rrezikshëm, thotë zyrtari

Ish-këshilltarja e Departamentit të Shtetit Nayyera Haq tha se grupi ka shumë të ngjarë të mos ishte në dijeni se po udhëtonin në një zonë të rrezikshme.

“Shumica e Meksikës është në fakt nën kontrollin e karteleve. Qeveria nuk e kontrollon të gjithë territorin atje. Në fakt, qeveria e Meksikës për dekada ka qenë bashkëpunëtore në dhënien e kontrollit”, tha ajo për NewsNation.

Grupi u kap pa dashje në mes të zjarrit mes dy grupeve rivale të kartelit, raporton gazeta. Një videoklip shqetësues i publikuar të hënën tregon se ata po futen me forcë në pjesën e pasme të një kamioni nga persona të armatosur.

Departamenti Amerikan i Shtetit kishte paralajmëruar qytetarët që të mos udhëtojnë në Tamaulipas për shkak të dhunës së kartelit

Zyrtarët meksikanë thanë se një grua meksikane gjithashtu vdiq nga zjarri. Katër amerikanët kishin udhëtuar në Meksikë nga Teksasi me një automjet me targa të Karolinës së Veriut.

Departamenti i Shtetit kishte paralajmëruar më parë qytetarët amerikanë që të mos udhëtonin në Tamaulipas. Megjithatë, shumë amerikanë në Teksas shpesh kalojnë linjat e vendit për të vizituar familjen dhe për të marrë pjesë në takimet mjekësore.

Zona është gjithashtu një pikë e njohur kalimi për njerëzit që udhëtojnë më thellë në Meksikë, sipas gazetës.

Ndërkohë, FBI po ofron ende 50 mijë dollarë për arrestimin e rrëmbyesve.
Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button