African AmericansAmericansBlack AmericanscartelcartelsdeadDeathdrugfbifeaturefeaturedgunfirekidnapkidnappedkidnappingLatavia McGeeMEXICOnarconarco terroristsNewsNews & PoliticsrewardshootingSinaloa Drug CartelState DepartmentTravelvideoviralviral videoZindell Brown

PËRDITËSIM: Dy nga katër amerikanët e rrëmbyer gjenden të vdekur në Meksikë pasi udhëtuan atje për operacion


Dy nga katër shtetasit amerikanë që u rrëmbyen në Meksika janë gjetur të vdekur, ndërsa dy të tjerët raportohet se janë të sigurt në paraburgim.

Ashtu si ne më parë raportuarkatër shtetas amerikanë u rrëmbyen nga burrat në Matamaros, një qytet meksikan pikërisht përtej kufirit nga Brownsville, Teksas.

Një grup amerikanësh kishin udhëtuar në Meksikë që një prej tyre të bënte një operacion estetik

Zindell Brown, Eric James Williams, Latavia McGee dhe Shaeed Woodward thuhet se udhëtoi nga Karolina e Jugut në Meksikë që McGee t’i nënshtrohej një operacioni estetik të barkut, sipas Lajmet Nation Tani.

Fatkeqësisht, ndërsa bënin udhëtimin, të katërt u afruan nga burra me pajisje të armatosura dhe u morën në pjesën e pasme të një kamioni.

Ende nuk dihet se cili nga katër shtetasit ka vdekur. Një nga amerikanët e mbijetuar u raportua të ishte plagosur, por gjendja e tyre nuk u bë e ditur menjëherë që nga e marta.

Një grup amerikanësh ka të ngjarë të mos kenë qenë në dijeni se kanë kaluar në një territor kaq të rrezikshëm, thotë zyrtari

Ish-këshilltarja e Departamentit të Shtetit Nayyera Haq tha se grupi ka shumë të ngjarë të mos ishte në dijeni se po udhëtonin në një zonë kaq të rrezikshme që është nën kontrollin e karteleve të drogës.

“Shumica e Meksikës është në fakt nën kontrollin e karteleve. Qeveria nuk e kontrollon të gjithë territorin atje. Në fakt, qeveria e Meksikës për dekada ka qenë bashkëpunëtore në dhënien e kontrollit”, tha ajo për NewsNation.

Grupi u kap pa dashje në mes të zjarrit mes dy grupeve rivale të kartelit, raporton gazeta. Një videoklip shqetësues i publikuar të hënën tregon se ata po futen me forcë në pjesën e pasme të një kamioni nga persona të armatosur.

LIDHUR: SHIKO: Katër amerikanë rrëmbehen me armë në video në Meksikë pas shkëmbimit të zjarrit

Departamenti Amerikan i Shtetit kishte paralajmëruar qytetarët që të mos udhëtojnë në Tamaulipas për shkak të dhunës së kartelit

Zyrtarët meksikanë thanë se një grua meksikane gjithashtu vdiq nga zjarri. Katër amerikanët kishin udhëtuar në Meksikë nga Teksasi me një automjet me targa të Karolinës së Veriut.

Departamenti i Shtetit kishte paralajmëruar më parë qytetarët amerikanë që të mos udhëtonin në Tamaulipas, megjithatë shumë amerikanë që jetojnë përtej kufirit në Teksas shpesh kalojnë linjat e vendit për të vizituar familjen dhe për të marrë takime mjekësore.

Zona është gjithashtu një pikë e njohur kalimi për njerëzit që udhëtojnë më thellë në Meksikë, sipas gazetës.

Haq nuk e nënvlerësoi ashpërsinë e situatës në lidhje me marrëdhëniet diplomatike midis SHBA-së dhe Meksikës, duke i quajtur rrëmbimet dhe vdekjet “një marrëveshje të madhe”.

“Vdekja e një qytetari amerikan nga duart e një karteli është një marrëveshje e madhe. Ky është se telefonat po bien nga fiksimi në këtë pikë, “tha Haq.

FBI ofron 50,000 dollarë për arrestimin e rrëmbyesve, kthimin e sigurt të dy amerikanëve të mbijetuar

Disa ligjvënës madje po bëjnë thirrje për veprime ushtarake kundër karteleve.

“Ka shumë mjete të tjera që vijnë përpara, siç thonë ata, shumë mjete në kutinë e mjeteve të sigurisë kombëtare, duke përfshirë sanksione, duke përfshirë ekstradimet, duke përfshirë operacionet e synuara,” paralajmëroi Haq.

Departamenti i Shtetit ka këshilla udhëtimi për 30 nga 32 shtetet e Meksikës, me Tamaulipas – zona ku ndodhën rrëmbimet – të përfshira në listën e mos udhëtoni për shkak të krimit të dhunshëm të përhapur.

Ndërkohë, zyra e FBI-së në San Antonio ka ofruar një shpërblim prej 50 mijë dollarësh për shërimin e tyre dhe arrestimin e rrëmbyesve.
Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button