Travel

Ju e njihni familjen mbretërore britanike, por këtu janë të gjithë mbretërit dhe mbretëreshat e tjera nga e gjithë bota


Të gjithë në botë e njohin Familjen Mbretërore Britanike. Këtu është mbreti i ri Charles III me gruan e tij Camilla, Dukeshën e Cornwall.

Dhe obviii ne të gjithë e njohim Princin William (mbreti i ardhshëm i Anglisë) dhe Princ Harry.

Por ka më shumë mbretër se sa ata britanikë. Pra, këtu janë të gjithë mbretërit, mbretëreshat dhe trashëgimtarët nga e gjithë bota. Fjalë për fjalë, këto janë të gjitha monarkitë aktuale të trashëguara ende në vend. KUSH E DINTE.

1.

Monako: Ky është Princi Albert II dhe gruaja e tij, Princesha Charlene. Nëna e Princit Albert ishte Grace Kelly BTW.

Trashëgimtari i fronit është Princi Zhak, djali bjond në të majtën time, në të djathtën e Albertit.

2.

Lihtenshtajni: Ky është Princi Hans-Adam II dhe Princesha Marie-Aglae. Ata janë Mbreti dhe Mbretëresha aktuale.

Trashëgimtari i të hedhurit është Princi Alois, ky është ai me gruan e tij, Princeshën Sophie.

3.

Holandë: Ky është Mbreti Willem-Alexander dhe gruaja e tij, Mbretëresha Maxima.

Trashëgimtarja e fronit është vajza e tyre, Princesha Catharina-Amalia.

4.

Suedi: Ky është Mbreti Carl Gustav XVI dhe gruaja e tij, Mbretëresha Silvia.

Trashëgimtarja e fronit është vajza e tyre, Princesha e Kurorës Victoria. Këtu ajo është me familjen e saj.

5.

Butani: Ky është mbreti Jigme Khesar Namgyel Wangchuck dhe gruaja e tij mbretëresha Jetsun Pema.

Trashëgimtari i fronit është princi i ri Jigme Namgyel Wangchuck.

6.

Norvegji: Ky është Mbreti Harald dhe gruaja e tij, Mbretëresha Sonja.

Trashëgimtari i fronit është djali i tyre, Princi i Kurorës Haakon, i fotografuar këtu me gruan dhe motrën e tij, Princeshën Martha Louise dhe burrin e saj.

7.

Oman: Ky është Sulltan Haitham bin Tarik Al Said.

Këtu ai është me gruan e tij, Sayyida Ahad Bint Abdullah Bin Hamad Al Busaidiyah dhe mbretëreshën Elizabeth.

Trashëgimtari i fronit është djali i tyre, Sayyid Theyazin bin Haitham al-Sai.

8.

Bahrein: Ky është mbreti Hamad bin Isa Al Khalifa.

Trashëgimtari i fronit është djali i tij, Princi Salman bin Hamad Al Khalifa.

9.

Danimarka: Kjo është Mbretëresha Margrethe.

Trashëgimtari i të hedhurit është djali i saj, Princi i Kurorës Frederik. Këtu ai është me gruan e tij, Princeshën e Kurorës Mary.

Dhe djali më i gjatë këtu është djali i radhës, Princi Christian i Danimarkës. Vëllezërit e tij janë Princi Vincent i Danimarkës dhe Princesha Josephine.

10.

Belgjikë: Ky është Mbreti Philippe dhe gruaja e tij, Mbretëresha Mathilde.

Trashëgimtarja e fronit është Princesha Elisabeth, dhe këtu janë vëllezërit e motrat e saj, Princesha Eleonore, Princi Gabriel dhe Princi Emmanuel.

11.

Brunei: Ky është Sulltan Haxhi Hassanal Bolkiah.

Trashëgimtari i fronit është djali i tij, Princi i Kurorës Haji Al-Muhtadee Billah

Dhe kjo është gruaja e tij, Princesha Sara, mbretëresha e ardhshme.

12.

Eswatani (i njohur më parë si Swaziland): Ky është Mbreti Mswati III.

Ky është ai me një nga gratë e tij (ai ka 15), Inkhosikati LaMbikiza. Ai ka 36 fëmijë dhe nuk jam i sigurt se kush është trashëgimtari i tij.

13.

Japoni: Ky është perandori Naruhito dhe gruaja e tij, perandoresha Masaka Owada.

Trashëgimtari i fronit është vëllai i vogël i perandorit Naruhito, Princi i Kurorës Akishino. Kjo është gruaja e tij, princesha e kurorës Kiko.

14.

Luksemburg: Ky është Duka i Madh Henri me gruan e tij Dukeshën e Madhe Maria Theresa.

Trashëgimtari i fronit është djali i tyre, Duka i Madh Guillaume. Këtu ai është me gruan e tij Dukeshën e Madhe Stephanie dhe e tij trashëgimtari, Princi Charles.

15.

Maroku: Ky është Mbreti Mohamed VI.

Trashëgimtari i fronit është djali i tij, Princi Moulay El Hassan.

16.

Katar: Ky është Shejh Tamim bin Hamad Al-Thani dhe gruaja e tij, Sheikha Cevahir bint Hamad bin Suhaim Al-Sani.

Trashëgimtari i fronit është vëllai i tij, Shejh Abdullah bin Hamad al-Thani.

17.

Arabia Saudite: Ky është mbreti Salman bin Abdulaziz al-Saud.

Trashëgimtari i fronit është djali i tij, Princi i Kurorës Mohammed bin Salman, shihni këtu me Presidentin Biden.

18.

Spanjë: Ky është Mbreti Felipe VI dhe gruaja e tij, Mbretëresha Letizia.

Trashëgimtarja e fronit është vajza e tyre, Princesha e Kurorës Leonor e Spanjës. Pranë saj është motra e saj, princesha Sofia.

19.

Tajlandë: Ky është mbreti Maha Vajiralongkorn dhe gruaja e tij, Mbretëresha Suthida.

Trashëgimtari i fronit është djali i tyre, Princi Dipangkorn Rasmijoti. Këtu ai është mes dy motrave të tij, Princeshës Sirivannavari Nariratana dhe Princeshës Bajrakitiyabha Mahidol.

20.

Tonga: Këtu është Mbreti Tupou VI dhe gruaja e tij, Mbretëresha Nanasipau’u Tuku’aho.

Trashëgimtari i fronit është djali i tyre, Princi i Kurorës Tupouto’a Ulukalala.

21.

Emiratet e Bashkuara Arabe: Ky është Princi i Kurorës Sheikh Mohammed bin Zayed Al-Nahyan.

Trashëgimtari i fronit është djali i tij, Sheikh Khaled bin Mohamed bin Zayed Al Nahyan.

22.

Jordan: Ky është Mbreti Abdullah II dhe gruaja e tij, Mbretëresha Rania.

Trashëgimtari i fronit është djali i tij, Princi i Kurorës Husein bin Abdullah. Këtu ata janë me Zëvendës Presidentin Harris.

23.

Kuvajt: Ky është Emir Nawaf al-Ahmad al-Jaber al-Sabah.

Trashëgimtari i mundshëm i fronit është gjysmëvëllai i tij, Sheikh Mishal Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah.

24.

Lesoto: Ky është Mbreti Letsie III dhe gruaja e tij, ‘Masenate Mohato Seeiso.

Trashëgimtari i fronit është djali i tyre, Princi Lerotholi Seeiso, por nuk mund të gjej një foto të tij, kështu që këtu është një foto e dasmës së Mbretit.

Mos harroni, kjo ishte vetëm një listë e Mbretërve/Mbretëreshave aktuale dhe trashëgimtarëve të tyre. Janë disa dhjetëra princa dhe princesha që nuk janë trashëgimtarë, por janë ende pjesë e familjeve mbretërore. Por kjo është për një listë tjetër. TOOTLES.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button