arrestarrest warrantcharged with murderDakota BradshawEric DoddsfeaturedGeorgiageorgia copsinfluencerinvestigationjohntaejohntae collierJustin CarterMURDERsearch warrantsocial mediasocial media creatorsthe shade roomtiktoktiktokerTSR InvestigatesTSR Serieswarrantwitnesses

(Ekskluzive) Çifti i dashur TikTok Në Qendrën e Hetimit të Vrasjeve | TSR heton


Johntae Collier dhe Eric Doddsnjë çift ndikues i njohur gjithashtu nga qindra mijëra ndjekësit e tyre në mediat sociale si @eandjgang, tani janë nën hetim për vrasje.

Policia filloi të kërkojë dy yjet e TikTok, të dy 23 vjeç, pasi një sërë dëshmish okulare i lidhën ata me vrasjen e 28-vjeçares Dakota Bradshaw.

Dodds postoi një video në internet për mbi 800,000 ndjekësit e tyre duke pretenduar se Collier, i cili u arrestua i pari, ishte i pafajshëm dhe po shkonte mirë. Megjithatë, vetë Dodds u arrestua vetëm disa ditë më vonë.

Pavarësisht nga dëshmitarët që lidhin automjetet e tyre me skenën e krimit, si Collier ashtu edhe Dodds ruajnë pafajësinë e tyre. A mund të jetë e gjithë kjo një keqkuptim?

Apo ka më shumë nga sa duket në këtë histori? Dhoma e hijes heton…

Të shtënat fatale tronditin qytetin e vogël të Gjeorgjisë, Dëshmitarët vijnë përpara me informacion

Vdekja e Bradshaw me armë zjarri ndodhi më 1 gusht në qytetin e vogël të Rossville, Gjeorgji, pikërisht në kufirin e Tenesit, me një popullsi prej vetëm 4,000 banorësh.

Sherifi i kontesë Walker, Steve Wilson tha se ai mori një telefonatë në 911 për të shtëna të shtëna në një banesë, ku autoritetet zbuluan se Bradshaw ishte ngjitur pas jetës nga plagët me armë zjarri.

Ai është dërguar me urgjencë në spital, ku më pas ka ndërruar jetë.

Byroja e Hetimeve të Gjeorgjisë më vonë siguroi një urdhër-vrasje pasi Wilson thotë se dëshmitarët filluan të ndajnë rrëfimet e tyre për atë që ndodhi.

Kjo çoi në arrestimin e parë të Johntae Collier më 8 gusht.

“Pra, për dy ditët e fundit, kam parë në media shumë gjëra që thuhen për John, do të jeni të shqetësuar për Gjonin, (të pyesni) a është ai mirë? A i ka bërë gjë dikujt? Përgjigja është jo, ai nuk i ka bërë asgjë askujt”, tha Eric Dodds në videon e tij të fundit të postuar në TikTok më 16 gusht.

Të dyshuarit janë të dashur, ndikues të mediave sociale me gati një milion ndjekës të TikTok

Collier dhe Dodds ishin të dashur dhe influencues që ndanë mbi 800,000 ndjekës në aplikacionin e njohur të mediave sociale në kohën e arrestimit të tyre.

Në foto: Eric Dodds, 23, majtas dhe Johntae Collier, 23, djathtas (me mirësjellje nga Zyra e Sherifit të Qarkut Walker)

“Do ta njohësh Gjonin,” dëgjohej duke thënë Eric në videon e tij të fundit në TikTok përpara arrestimit të tij. “Ai është personi më i lirë dhe më i kujdesshëm që njoh.”

Vetëm një ditë pas postimit të fundit të Dodds në TikTok, ai u arrestua vetë në lidhje me vrasjen.

“Që herët filluam të punonim me dëshmitarë dhe njerëz që jetonin në komunitet dhe ne ishim në gjendje të krijonim drejtime që brenda rreth 8 deri në 12 orë na vendosën në një rrugë që përfundimisht na çoi tek (ata) dy individë,” Sherifi i Qarkut Walker tha Steve Wilson.

Dëshmitarë të shumtë raportuan se kishin parë dy individë që kishin ngjashmëri me Collier dhe Dodds, të cilët më pas policia filloi një kërkim për t’i gjetur.

Dy automjetet e të dyshuarve thuhet se janë përdorur në lidhje me krimin

Dy automjetet e tyre, një Dodge Ram dhe Dodge Challenger, të cilat shpesh ishin paraqitur dukshëm në videot e tyre në TikTok, thuhet se janë përdorur gjithashtu në lidhje me krimin.

Bradshaw dyshohet se po qëndronte pranë një dritareje brenda një shtëpie kur u qëllua për vdekje. Të dyshuarit, sipas policisë, ishin parkuar në rrugë përpara se të iknin me një kamionçinë të kuq që i ngjante Dodge Ram-it të kuq të çiftit.

Në foto: Viktima Dakota Bradshaw (me mirësjellje nga Facebook)

Policia nxiti një urdhër kërkimi mbi 100 milje larg në Huntsville, Alabama, ku Collier u arrestua. Që atëherë ai ka hequr dorë nga ekstradimi dhe është kthyer në Walker County.

Policia tha se nuk e di pse çifti u largua me makinë kaq larg për të dyshuar se kishte kryer krimin dhe ende nuk ka zbuluar një motiv.

Në videon përfundimtare të TikTok të Dodds para arrestimit të tij, ai u tha fansave dhe ndjekësve se dyshja do të ktheheshin së bashku duke bërë video brenda një kohe të shkurtër.

Familja e viktimës shpreh pikëllimin në mediat sociale, kërkon drejtësi për Dakota Bradshaw

Ndërkohë, familja e Dakota Bradshaw shkroi në Facebook për të shprehur pikëllimin e tyre për vdekjen e tij.

“Epo, unë e shtriva fëmijën tim për të pushuar dje,” shkroi nëna e Bradshaw, Tracy Bankston. “Kjo është një dhimbje që asnjë nënë nuk duhet ta kalojë kurrë. Dakota, nuk jam e sigurt pse të ka ndodhur kjo ty, bir, por djalë, të premtoj se nuk do ta ndalojë mamanë tënde derisa secili prej këtyre njerëzve që janë të përfshirë në këtë të paguajnë për atë që të kanë bërë. Ti e di që të dua vogëlush, me gjithë zemër.”

Autoritetet thanë se ndërsa nuk janë ende të sigurt se kush e tërhoqi saktësisht këmbëzën, ata janë shumë të vetëdijshëm për praninë e çiftit në internet.

Sherif Wilson vazhdoi duke thënë se hetimi është ende shumë në vazhdim. Ai i kërkoi kujtdo tjetër që ka informacion në lidhje me krimin të dalë përpara.

TSR Investigates eksploron raste të ftohta dhe lajme me interes të veçantë të nënpërfaqësuara në mediat kryesore.
Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button